Ялівець: простий, корисний і надійний
Вічнозелені кущі з сімейства кипарисових в народі називають вересом або тетеруком. У лісі він утворює густі зарості, на присадибних ділянках і в парках прикрашає ландшафт, в медицині багатьох країн використовується як лікарська сировина. Видів ялівцю більше 50. На території України частіше зустрічається ялівець звичайний (Juniperus communis L.).
Корисні властивості мають молоді пагони і ягоди, схожі на шишки. Хвою заготовляють у будь-яку пору року, плоди з насінням – восени. З них отримують натуральну ялівцеву олію.
У медицині настій плодів застосовується як сечогінний препарат при лікуванні захворювань сечового міхура й нирок, при набряках, пов’язаних із порушеннями кровообігу. Препарати ялівцю звичайного збільшують виділення шлункового соку та жовчі, збуджують перистальтику кишечнику, полегшують відхаркування, мають протизапальну та знеболюючу дію.
Біохімічний склад:
- Фітонциди. Летючі з'єднання, що мають цілий комплекс корисних властивостей, у т.ч. антибактеріальні та фунгіцидні (дезінфікуючі). Завдяки цьому ялівець очищає повітря, ось чому в містах і парках, де висаджені ці кущі, дихається набагато легше. Колись ним обкурювали приміщення, якщо в будинку знаходився хворий, а стиглі ягоди жували при сезонних епідеміях в якості антисептика.
- Ефірна і жирна олії. Найбільше її в плодах.
- Мікроелементи: мідь, алюміній, марганець, залізо.
- Аскорбінова кислота, також оцтова, яблучна, мурашина.
- Цукор, крохмаль, смоли, дубильні, пектинові і ароматичні компоненти, юніперин (гіркий пігмент).
Відомі властивості ялівцю
- Має протизапальну, дезінфікуючу, заспокійливу дію.
- М'яко знижує тиск, сприяє нормалізації обміну речовин.
- Позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, печінки, сечового міхура.
- Натуральний сечогінний засіб при схильності до набряків.
- Полегшує стан при болях у суглобах.
Варіанти застосування
- Ефірна олія – ефективний засіб з ялівцю для зовнішнього застосування і аромотерапії. Нею розтирають суглоби і м'язи, застосовують для загоєння дерматитів, екземи, неглибоких шкірних ран (обов'язково змішати з олією-основою, наприклад, оливковою, інакше буде опік). По 2-3 краплі додають до інгаляції з лікувальною парою і розчин для промивання носа при застуді і гаймориті, змащують запалені мигдалини. Застосовують для розслабляючих ванн. У косметології - для збагачення кремів і масок, масажних сумішей, у т.ч. антицелюлітних, догляду за волоссям.
- Ялівцева олія. Зазвичай виготовляють суміші на основі інших натуральних олій, наприклад, розторопші, льняної, кедрової. Така композиція посилює корисні властивості кожного компонента. Прийом дозволяє поліпшити травлення і роботу печінки, нормалізувати обмін речовин, підвищує еластичність судин, очищує кров від холестерину.
- Відвар з подрібнених шишко-ягід покращує апетит і роботу печінки, корисний при застої жовчі, позбавляє від метеоризму.
- Спиртову настоянку використовують для полоскань при запальних захворюваннях ротової порожнини і носоглотки, інгаляцій при хворобах верхніх дихальних шляхів, як відхаркувальне і заспокійливе при стресах. Змочену ватну турунду застосовують для зняття вушного болю і запалення. Можна розтирати суглоби і м'язи при ревматизмі, радикуліті, невралгіях, робити компреси.
Лікувальні ванни з додаванням хвої допомагають від болю в суглобах, покращують кровообіг, заспокоюють нервову систему, знімають алергічний свербіж.