Риб'ячий жир для схуднення
Зацікавленість у дієтології та кардіології властивостями даного продукту прокинулася з відкриттям взаємозв'язку між його вживанням і сповільненням розвитку атеросклерозу - однієї з двох головних (друга - рак) причин смертності сучасних людей старше 70 років.
Уже відомо, що його регулярне вживання уповільнює і його, і масу асоційованих зі старінням процесів. А для схуднення риб'ячий жир важливий і присутністю в ньому холекальциферолу (вітаміну D3, дефіцит якого прискорює відкладення жирових клітин).
Омега-3 і вітамін Д для схуднення
Основну частину користі риб'ячого жиру для здоров'я забезпечують вітамін D3 (він виробляється і в шкірі при потраплянні на неї сонячних променів) і омега-3 поліненасичені кислоти. Їх біологічна роль багатогранна та остаточно не з'ясована. Так, науці невідомо, чому прийом жиру в дозуванні до 3 г на добу знижує рівень тригліцеридів (зокрема «поганого» холестерину) в крові, а більше - підвищує. Або яким саме є взаємозв'язок між відсутністю атероматозних відкладень на стінках судин і цукровим діабетом.
Можливо найважливішою властивістю риб'ячого жиру при застосуванні для похудання є не цілком зрозумілий, але присутній на практиці взаємозв'язок між ожирінням і дефіцитом вітаміну D, а також здатність омега-3 ПНЖК (в основному ДГК) знижувати ймовірність депресії та інших розладів вищої нервової діяльності. Дієтологи вважають стрес і депресію основними причинами схильності до переїдання у обох статей, хоча на жінках даний ефект позначається помітніше. Таким чином, зниження тиску зовнішніх обставин на психіку може сприяти його нівелюванню.
Підтверджено наступні властивості
- Блокування атеросклерозу. Вірніше, налипання атероматозних бляшок (білкові контейнери з холестерином) на стінки судин і зниження відсотку бляшок «поганого» типу (ЛПНЩ - ліпопротеїни низької щільності) в порівнянні з «хорошими» (ЛПВЩ - ліпопротеїни високої щільності). Зниження досягається в діапазоні 20-30%.
- Засвоєння кальцію. Аскорбінова кислота транспортує молекули кальцію в кістки, а вітамін D приймає участь в їх (разом з фосфором) всмоктуванні стінками кишечника та інтеграцію в кісткову тканину.
- Регулювання швидкості ділення адипоцитів. Механізм взаємодії компонентів риб'ячого жиру та жирових клітин тіла остаточно не з’ясований. Але при тривалій нестачі вітаміну Д вони діляться швидше. А у дітей, що народилися від мам з ожирінням, воно провокує його недостачу. Причому у дитини в найближчі 3-5 років при такому поєднанні спостерігаються схильність до набору зайвих кіло та труднощі з засвоєнням хімічної пари кальцій-холекальциферол (рахіт). Це не означає, що риб'ячий жир сприяє схудненню - скоріше допомагає не набирати зайву вагу.
- Участь в процесах регенерації м'яких тканин і імунній відповіді. Це відбувається за рахунок перетворення омега-3 поліненасичених кислот в простагландини - білки, що запускають аутоімунні та відновні реакції.
- Помірне зниження запальної відповіді. При стимулюванні конкретних імунних реакцій риб'ячий жир впливає в знижувальну сторону на прагнення організму відповідати запаленням на будь-яке подразнення.
- Зняття синдрому роздратованого кишечника. Причини СРК неясні, і медицина коливається між його психогенним і фізіологічним (множинні і різноманітні, хоча недостатні для відмови, порушення) походженням. Але прийом риб'ячого жиру дозволяє згладити його прояви, знизивши газоутворення, дискомфорт і коливання стільця від запору до проносу.
- Регулювання психічних процесів. Ця частина ефекту омега-3 поліненасичених кислот досліджена не дуже докладно. Але вже виявлена пряма кореляція між тяжкістю / частотою рецидивів депресії та надмірною дратівливістю з достатнім споживанням риб'ячого жиру. Чим його менше в меню, тим складніше протікають зазначені патологічні стани та навпаки.
Риб'ячий жир необхідний для здоров'я волосся та нігтів, приймає участь в оновленні шкіри. Його дефіцит помітно позначається на перебігу псоріазу і вітіліго, хоча припущення про взаємозв'язок між їх появою та хронічною нестачею холекальциферолу зазнали краху. Корисний він і для нормального стану суглобів, серцево-судинної системи, сітківки очей і мозкової діяльності.
Шкода та протипоказання
Тривалий і значний (більше 1 г і при вживанні від 4 мг/доба) надлишок вітаміну D призводить до зворотного основному ефекту - запуску вимивання кальцію з кісток замість їх зміцнення. Результатом стають:
- остеопенія і остеопороз;
- жовчні камені;
- камені в нирках;
- біль у м'язах, міозит, спазми, запальна деградація волокна.
Перевищення по омега-3 поліненасичених кислот підвищує рівень «поганого» холестерину в крові замість його зниження. Приймати риб'ячий жир для схуднення заборонено і при гепатиті, цирозі, інших патологіях печінки (вона відповідає за метаболізм рослинних і тваринних жирів).
Риб'ячий жир для похудання: так чи ні?
Саме по собі наявність омеги і холекальциферолу в вашому меню не призведе до зменшення талії та зниження надлишкових жирових відкладень. Потрібно розуміти, що вони не спалюють жир - тільки перешкоджають його швидкому набору. Крім зазначених вище негативних ефектів, вживання риб'ячого жиру забезпечить вам відчуття ситості і сповільнить (незважаючи на те, що навіть тваринні жири самі по собі відкладень на талії не утворюють) розщеплення вуглеводів з їжі.
Це означає, що риб'ячий жир буде корисним при схудненні та зможе прискорити зниження ваги, але - в поєднанні з дієтою, підвищеною фізичною активністю, антицелюлітним масажем, іншими заходами, які звичайно застосовуються для скидання зайвих кіло. Приймати його в поєднанні зі звичайним раціоном теж допускається, це навіть може бути необхідно при дефіциті сонячного світла. Нестача вітаміну D3 особливо відчувається взимку-навесні, сезонні запаси організму до цього періоду виснажуються.
Прості висновки
- Так, допоможе - але не як окремий самодостатній засіб, а завдяки нормалізації метаболізму і вашого активного настрою схуднути.
- Ніякі омеги і будь-які форми вітаміну Д не мають прямої дії, спрямованої на спалювання жиру.
- В інтернеті ми зустрічали капсули "Омега-3 для схуднення" - не вірте цим казкам.
Який вибрати краще?
Вітаміном Д особливо багата печінка тріски, а омега-3 поліненасиченими кислотами - безпосередньо риб'ячий жир. Залежно від сорту риби, набрати з нею добову норму продукту навіть на нормальному раціоні (2-3 г) вдається не завжди. На дієті це зовсім неможливо.
У таких випадках доречніше риб'ячий жир в капсулах. Їх прийом виключає відчуття специфічного і неприємного смаку «начинки», гармонійно вписується майже в будь-яку дієту, включаючи найсуворіші (помирити їх з жирною рибою складніше). Зазвичай препарат, призначений для дітей, очищений ретельніше, упакований в менш «громіздку» желатинову оболонку.
Жир з різних видів риб відрізняється складом, рекомендаціями та можливими обмеженнями щодо застосування. З натуральних відзначимо 3 найбільш цікавих:
- Риб'ячий жир з печінки тріски - найбагатший за складом. Злегка поступається тунцю в концентрації омег, але містить вітаміни А і D3.
- Риб'ячий жир з тунця - Омега-3 в її природному вигляді, без вітамінів і обмежень, сезонних або за спільним вживання з іншими вітамінно-мінеральними добавками, можна використовувати протягом усього року;
- Омега-3 Natural - рекомендована при фізичних навантаженнях. Якщо ви плануєте активно боротися із зайвою вагою не тільки дієтою, вам стане в нагоді ця добавка.
Користь "омег" для людського організму була відкрита в середині 20 століття, але навіть сьогодні далеко не всі з нас знають про неї.