Застосування рослинних олій в косметології
За часів Клеопатри не було дорогих кремів з гіалуроновою кислотою, мезотерапії, ботокса та іншого. Це не заважало їй у віці майже 40 років складати конкуренцію юним красуням. Говорять, справа частково в рослинних оліях, які у ті часи використовували для шкіри і волосся.
Проте з нами, сучасними жінками, іноді відбувається приблизно так - надихнулася, купила, спробувала декілька разів і на цьому все закінчилося. Знайомо?
Щоб побачити приємний результат, потрібні мінімум три складові: відповідний засіб, правильне нанесення і регулярність. Пропонуємо з'ясувати, які олії підійдуть, як їх використати і чого чекати від застосування.
Як вибрати
Щоб отримати максимум користі, віддавайте перевагу рослинним оліям, отриманим методом холодного віджиму. Підійдуть базові:
- Для сухої і нормальної шкіри: кокосове, какао, виноградних й абрикосових кісточок, мигдальне, кунжутне, зародків пшениці.
- Для жирної і комбінованої: гірчичне, мигдальне, виноградних кісточок, жожоба.
Зрозуміло, список неповний, адже олій багато. Вибираючи, читайте інструкцію і орієнтуйтеся на ефект, який потрібний. Враховуйте тип шкіри. Наприклад, кокосове блокує пори, що категорично протипоказано при вуграх та висипаннях. Поєднуйте, чергуйте відповідні варіанти, поки не доб'єтеся бажаного.
Синтетичні або мінеральні олії (їх називають дитячими) якісно відрізняються від натуральних і не підходять для косметичних цілей. Вони містять емульгатори та інші добавки. При нанесенні на шкіру не зволожують, залишають плівку. Іноді масажисти використовують такі продукти, але не з міркувань користі, а швидше з економії, оскільки вони практично не вбираються, відповідно, менше витрачаються.
Обов'язково тестуємо
Щоб виключити індивідуальну непереносимість олії, спочатку нанесіть декілька крапель на зап'ясток. Якщо немає почервоніння, свербежу та інших симптомів алергії – все добре, можна використовувати.
Обережно з ефірними оліями
Рослинні олії можна використати в чистому вигляді, а ось ефірні - ні. Вони занадто концентровані, здатні викликати опік. Тому рекомендують додавати їх до базових, на 10 мл всього 4 краплі.
Приміром, олії для жирної шкіри можна збагатити кількома краплями ефірних: імбирної, гвоздичної, бергамотової, шавлієвої. Компоненти взаємно посилюватимуть дію.
На який ефект розраховувати
На жаль, олії не подарують вічну молодість, але продовжити її можуть. Вони насичені натуральними антиоксидантами, вітамінами, цінними кислотами, у т.ч. тими, які людський організм не виробляє.
У домашньому догляді олії використовують для:
- Шкіри обличчя. Забезпечать живлення, підвищать еластичність, зменшать глибину зморшок, розгладять дрібні. Захистять від сонця, несприятливої екології, ці чинники провокують передчасне старіння. Стимулюватимуть вироблення колагену, поліпшать мікроциркуляцію крові й лімфи. Уповільнять природні процеси старіння клітин. Освітлять пігментні плями, запобіжать появі нових (дякуємо вітаміну С, якого особливо багато в олії шипшини).
- Шкіри тіла. Поліпшать тургор, зроблять менш помітними розтяжки, не дадуть з'явитися новим, допоможуть у боротьбі з целюлітом, пом'якшать згрубілі ділянки, позбавлять від висипань на спині, грудях, руках.
- Волосся. Зміцнюють, зволожують, живлять, надають блиск, допомагають позбавитися від лупи.
- Загоєння ран, опіків, запальних процесів, обморожень, уражень при псоріазі, дерматитах і так далі.
Крім того, олії знижують рівень стресу. Це важливо, адже усі негативні емоції в першу чергу відбиваються на нашому зовнішньому вигляді.
Основні олії, що користуються попитом у косметології
- Розторопші. Підійде для зволоження і живлення сухої шкіри. Загоює опіки, рани.
- Абрикосових кісточок. Усуває відчуття сухості, лущення, лікує роздратування, пом'якшує і зволожує. Вбирається не занадто швидко, тому ідеально для масажів, пальці не розтягуватимуть шкіру.
- Амарантова. Легка, чудово вбирається, не залишаючи жирну плівку. Завдяки складу з високим вмістом сквалену і активної форми вітаміну Е корисна для сухої шкіри. Дуже добре справляється з різними подразненнями і екземами, термічними, хімічними і сонячними опіками. Зволожує і омолоджує.
- Виноградних кісточок. Унікальна, утримує цінну вологу в клітинах. Стягує пори, знімає запалення. Розгладжує зморшки, покращує пружність.
- Кунжутна. Насичує вітамінами і мінералами, зволожує, живить.
- Жожоба. Захищає від ультрафіолету, сприяє регенерації після сонячних опіків, пригнічує надмірну секрецію сальних залоз, розгладжує зморшки.
- Зародків пшениці. Лікує капіляри, що лопнули, рубці, запалені ділянки. Допомагає запобігти розтяжкам у період вагітності.
- Реп'яхова. Прискорює ріст волосся, позбавляє від лупи, зволожує пересушені ділянки шкіри, загоює рани.
- Какао. Порятунок для втомленої, виснаженої, пересушеної, в'янучої шкіри. Підвищує еластичність, живить, тонізує, розгладжує. Ефективна для відновлення після загару.
- Ши (Каріте). Захищає від сонячних променів, стимулює регенерацію клітин і вироблення колагену. Бореться з віковими зморшками, попереджає стоншення шкіри.
- Обліпихи. Славиться високою концентрацією «вітаміну молодості» - Е, багата на антиоксидант - вітамін С. Омолоджує, відновлює ліпідний й кислотно-лужний баланс, робить менш помітними мімічні зморшки, вибілює веснянки та пігментні плями, лікує хімічні опіки.
Як використовувати олії для обличчя та тіла
Застосовують у чистому вигляді, роблять суміші (бажано не більше 5 компонентів), додають до масок, тоніків, кремів, лосьйонів, як власного приготування, так і готові.
Правила:
- Обов'язково очистити шкіру.
- Нанести невелику кількість олії.
- Розподілити по масажних лініях без надмірних зусиль.
Базові олії підійдуть для зняття макіяжу. При цьому вони безпечні навіть для ніжної шкіри навколо очей.
Догляд за волоссям
Для поліпшення стану волосся підходять практично усі рослинні олії, особливо авокадо, реп'яхова, мигдальна, жожоба, оливкова, кокосова. Вони наситять вітамінами і вологою, допоможуть позбавитися від ламкості й посічених кінчиків.
Правила:
Використати до миття шампунем і кондиціонером.
- Наносити від середини волосся до кінчиків, на корені в останню чергу. Слідкуйте, щоб якомога менше олії потрапило на шкіру голови, важливо не забивати пори. Виключення - лупа і себорейный дерматит у немовлят, від цього олія допомагає.
- Волосся вбере рівно стільки користі, скільки йому необхідно. Поливати голову олією не варто.
Лікування ран, опіків, інших уражень
Деякі олії чудово лікують опіки, у т.ч. сонячні, поверхневі рани, гнійничкові ураження, екзему, алергічні дерматити. Найбільш ефективна в цьому плані - льняна. Підійдуть і інші, наприклад, оливкова, кокосова, лавандова, персикова, чорного кмину.
Зручніше змочити серветку і накласти її на уражену область. Такі примочки роблять уранці й увечері, до повного загоєння, для деяких шкірних захворювань - курсом лікування. Якщо опік сильний, уразив слизові оболонки та області суглобів, краще відразу звернутися до лікаря.
Не відмовляйтеся від інших засобів
На відміну від Клеопатри, нам доступні досягнення сучасної косметології, тому обмежуватися тільки оліями нерозумно. Вони поліпшать стан шкіри, але зволоження глибинних шарів - завдання якісного крему. Також не обійтися без тоніків, пілінгів, шампунів. Лише комплексний підхід порадує результатом.