Відкриваємо вітамін Е: токофероли чи токотрієноли?
Що ми знаємо про жиророзчинний вітамін Е, який по іншому ще називають токоферолом? Є багато продуктів, котрі є джерелом токоферолу, тож поповнити організм його вмістом зовсім не проблемно. Але чи багатьом відомо, що вітамін Е існує й у іншій формі, більш рідкісній, тій що містить токотрієноли.
В природі, натуральним джерелом такої форми вітаміну виступає лише кілька олій. Вчені відносно недавно почали вивчати вплив токотрієнолів на людський організм і вже перші результати досліджень досить таки приємно вражають.
Що собою являє токоферол?
Це вітамін, що розчиняється в жирах. Загалом в природі існує вісім з’єднань вітаміну Е. Це: альфа-, бета-, гамма-, дельта-токофероли и альфа-, бета-, гамма-, дельта-токотрієноли. Найпоширенішою формою вважається токоферол. Вітамін Е є чудовим антиоксидантом, він чинить протизапальну, антитромботичну, судинно-розширювальну дії. Також, вважається чудовим кардіопротектором. Токофероли необхідні організму, адже їхній дефіцит призводить до численних негативних симптомів, таких як: невропатія, малокрів’я.
Зокрема, токоферол допомагає:
- Підвищити або ж тримати у нормі рівень гемоглобіну;
- Зміцнити стінки капілярів;
- Здійснює захист клітин крові, які посилюють захисні функції організму;
- Має позитивний вплив на імунітет, згортання крові;
- Вважається, що токофероли допомагають підтримувати в нормі дітородну функцію;
- Також, вітамін Е має гарний вплив на загальний стан шкіри і волосся.
Згідно науковими дослідженнями, токоферол ефективно себе показав при боротьбі з проблемами зору та хворобою Альцгеймера у літніх людей.
В природі існує багато натуральних джерел токоферолів. Поповнити ними організм абсолютно не складно. Найбільший відсоток цієї речовини є у рослинних оліях, у зелені, овочах, бобах, горіхах. Дуже багатим на вміст вітаміну Е є авокадо. Якщо брати до уваги тваринні продукти, то токофероли є у жирній рибі. Аби не настав дефіцит вітаміну Е в організмі, потрібно вживати його щоденно в кількості 15мг/день. Це запросто може бути жменька мигдалю.
Можливі застереження
Попри чималу користь токоферолів для організму є й певні застереження, щодо його споживання, зокрема в додатковому аптечному вигляді. Доволі суперечливими виявилися дослідження науковців, стосовно вживання вітаміну онкохворими. Спірним є й питання користі додаткового вживання токоферолу для чоловіків, адже за деякими даними, це може спровокувати рак простати. Також, вчені виявили, що вітамін Е може підвищувати рівень інтерлейкінів (білкових сполук) в крові, а це може спровокувати запальні процеси, особливо в зоні ризику люди зі схильністю до запалення.
В будь-якому випадку, вітамін Е (токоферол) корисно вживати у вигляді натуральних продуктів. Що ж до додаткового споживання, рекомендовано консультуватися з лікарем.
Що відомо науковцям про токотрієноли?
Вони теж входять в склад вітаміну Е, але знайти їх в продуктах природного походження дуже складно. Містяться вони в деяких видах олій: пальмовій, амарантовій. Така форма вітаміну Е у свій час була проігнорована і почала вивчатися науковцями не так давно. Ті рідкі дослідження, які вже проведені передбачають, що токотрієноли можуть бути більш корисними для людського організму порівняно з токоферолами. Якщо останні, здатні вирішувати незначні проблеми із самопочуттям та здоров’ям, то токотрієноли цілком можуть бути ефективними в боротьбі з найнебезпечнішими хворобами.
Опишемо дію токотрієнолів, вже виявлену науковцями:
- Покращують діяльність серцево-судинної системи та мозку;
- Попереджують розвиток ракових клітин, а також ініціюють процес їх самознищення;
- Завдяки сильній антиоксидантній дії захищають від хвороб нервових клітин;
- Мають чудовий омолоджуючий ефект;
- Попереджують розвиток цукрового діабету.
Розповімо детальніше про ефективність токотрієнолів в боротьбі з важкими хворобами, об’єднавши загальновідомі факти і дані від досліджень у формі таблиці.
Властивості | Ефекти |
---|---|
Нейропротектор |
Виявлено велику ефективність токотрієнолів стосовно захисту нервових клітин від патогенних факторів |
Гіпохолестеринемічна |
На відміну від токоферолів, токотрієноли зменшують рівень холестерину. Ця дія досліджувалася на деяких тваринах, що призвело до позитивних результатів. |
Гіпотензивна |
Знижує артеріальний тиск у гіпертоніків. Експериментальні дослідження, що підтверджують це, проводилися на гризунах. |
Антиоксидант |
Токотрієноли є потужнішими від токоферолів |
Протиракова |
Багато експериментальних досліджень показали, що токотрієноли ефективні в боротьбі з раком молочної залози, раком печінки. Речовина пригнічує ріст та розвиток пухлин. |
Протизапальний |
Токотрієноли пригнічують запальні процеси в організмі на відміну від токоферолів. |
Натрійуретична |
Це натуральний натрійуретичний гормон |
Біодоступність |
Легко засвоюється організмом |
Отож, підсумовуючи вищесказане можна зробити висновки, що вітамін Е не такий простий, як багатьом здається. Токотрієноли продовжують активно досліджуватися і поки що результати досліджень показують його беззаперечну перевагу над токоферолами.