Відмова від глютену - інвестиція у власне здоров'я?
Про таке поняття як «безглютенова дієта» прихильники здорового харчування говорять вже досить давно, вважаючи її способом «правильного» схуднення і поліпшення роботи кишківника. Що таке глютен, і чому його вважають настільки шкідливим для здоров'я?
Потрібно виключати безглютенові продукти зі свого раціону всім, або існують певні підстави для цього? Глютен – це зло, або джерело необхідних організму вітамінів і мікроелементів? Спробуємо розібратися.
Що таке глютен
Глютеном називають рослинний білок, який міститься у злакових культурах (найбільший його вміст у пшениці). Він забезпечує в'язкість та клейкість борошна, а також утримує вологу, не даючи готовим продуктам швидко засихати. У перекладі з латинської назва «Gluten» перекладається як «клей», а нам більш звична назва «клейковина». По суті це одне і теж. Чим вище відсоток вмісту клейковини в борошні, тим смачніше і пишніше буде випічка. У більшості випадків організм здорової людини нормально переносить глютен. Але є люди, яким його вживання категорично протипоказано. Саме їм потрібно призначати безглютенової дієти, і збагачувати свій раціон такими продуктами, як: свіжі овочі і фрукти, натуральне м'ясо, яйця, рис, кукурудза, гречка, бобові продукти і горіхи.
Якщо людина, у якої медично визначена непереносимість глютену, не перегляне своє харчування, вона буде постійно стикатися з симптомами харчового розладу: болями в животі, блювотою, здуттям, частою діареєю, відчуттям затерпання в кінцівках, запаморочення, почервоніння шкіри, онемінням язика.
У яких продуктах міститься глютен
- пшениця, жито, овес, ячмінь;
- хліб і хлібобулочні вироби, макарони;
- напівфабрикати, ковбаса та сосиски;
- чай і кава з додатковими смаками;
- морозиво, натуральні молочні продукти;
- яблучний, винний або рисовий оцет.
Є також таке поняття як «прихований глютен», форма якого змінюється при обробці продуктів.
Вид продуктів |
Продукти, які містять сліди глютену |
---|---|
Молочні |
Згущене молоко, вершкове масло, отримане промисловим способом, дитячі молочні суміші |
Консерви та консерванти |
кетчуп, майонез, рибні консерви, сухофрукти та цукати |
Жири |
Свине сало |
Значення клейковини для здоров'я людини
Повна відмова від глютену – це вимушений захід для людей, які страждають на його харчову непереносимість, мають виявлену алергію на пшеницю або тим, кому діагностовано рідкісне генетичне захворювання «целіакія», пов'язане з абсолютним неприйняттям організмом глютеновмістних продуктів. В будь-яких інших випадках вживання клейковини не викличе гострої реакції, а навпаки допоможе:
- нормалізувати рівень гемоглобіну в крові;
- прискорить процес відновлення пошкоджених тканин і кісток;
- зміцнити імунітет;
- нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту;
- швидше відновлюватися після важкого фізичного навантаження;
- забезпечувати організм клітковиною, вітамінами і мікроелементами.
Пшенична клейковина збагачує борошняні продукти натуральним білком, що зв'язує вітаміни і мінеральні речовини. Використовується також при виробництві м'ясних продуктів, кондитерських виробів, напівфабрикатів, і навіть жувальних гумок.
Шкода й користь в одному продукті
Згідно з науковими дослідженнями, негативний вплив глютену на організм людини настає за рахунок того, що він разом з продуктами, проходить по всій травній системі. І, діючи на ворсинки кишківника, заважає його нормальному функціонуванню. Імунна система може розпізнавати в «пшеничному білку» чужорідне тіло, і задіювати захисні сили організму для його знищення. При цьому клітини стінок кишківника руйнуються і він, знову ж таки, починає працювати не повноцінно.
- Після 40 років, навіть за умови дотримання правильного режиму харчування, клейка речовина, що міститься в злакових, швидше осідає на стінках кишківника, сповільнюючи процес фільтрації і всмоктування ним корисних речовин з продуктів.
- Те ж саме можна сказати про дітей – несформований кишківник не може протистояти глютену, який міститься в кашах або готових молочних сумішах, які складають основу раціону дитини. Тому батькам з обережністю потрібно давати малюкам готові суміші, а при виборі крупи, більшість з якої вирощується в Україні, враховувати відсоток вмісту в ній клейковини.
Уважність до власного здоров'я дозволить уникнути безлічі проблем, у тому числі пов'язаних з харчовими розладами. Правильним рішенням стане помірне споживання продуктів, що містять глютен, а ще краще повна відмова від консервантів – пакетованих продуктів, напівфабрикатів, покупних солодощів, швидкорозчинних продуктів.
Також важливо врахувати, що чим старшою є людина, тим менше повинно бути в її раціоні злакових і клейковини. Це дозволить уникнути виникнення дисфункції кишківника і довше залишатися молодим і здоровим.
Порошок (борошно, шрот, клітковина) та олія. Зовсім різні продукти зі своїми ефектами та тонкими нюансами.