Олія з насіння конопель: корисна рівновага
Олія з насіння конопель все частіше стає зіркою передач про здоров'я і нестримно набирає популярність у всьому світі. Для нас це не заморський продукт, на кшталт ягід годжі. У раціоні наших предків вона довгий час використовувалась з таким же розмахом, як зараз соняшникова.
Походження
Конопля посівна (Cannabis sativa L) - однорічна рослина з сімейства Коноплевих, зростає до двох метрів у висоту. Цвіте у вересні-серпні, потім з'являються двостулкові плоди-горішки з насінням. З них методом холодного віджиму отримують рослинну олію.
Рослина схожа на льон, тому ще фракійці робили з неї одяг. Стародавні греки використовували для приготування напою, який «тамує страждання», китайці - для лікування хвороб. На початок XX століття в СРСР коноплі активно вирощували в якості технічної культури. Все змінилося після Єдиної конвенції про наркотичні засоби, підписаної ООН в 1961 році.
Майже 50 років нарковмісна рослина була в немилості. Зараз коноплі вирощують в обмеженій кількості, під суворим контролем держави і навіть вивели сорти без наркотичного ефекту. Якщо про легалізацію ще сперечаються, сумнівів у користі олії немає.
Склад
Холодний віджим зберігає цінні речовини, чутливі до підвищення температури. Конопляна олія дійсно унікальна, містить близько 400 органічних сполук. Найбільш цінні компоненти:
- Незамінні жирні кислоти - до 80%. Це рекордний показник, інші олії далеко позаду. Присутні ліноленова (56%), альфа-ліноленова (16%), олеїнова (12%), пальмітинова (6%), стеаринова (3%) кислоти, які корисні усім, особливо людям з ослабленим здоров'ям.
- Вітаміни: A, C, E (натуральний антиоксидант), групи B. Одна з небагатьох рослинних олій, що містить вітамін D (в невеликій кількості).
- Мінерали: кальцій, залізо, калій, магній, фосфор, цинк.
- Амінокислоти, каротин, хлорофіл. Останній «нагороджує» олію відтінком хакі та протипухлинним ефектом. У складі є також канабідіол, але він не може викликати наркотичне сп'яніння. Щоб відчути психоактивну дію, доведеться за один прийом випити 6-9 літрів олії, це нереально.
Цілющі властивості
- Зміцнює організм, корисна для усіх життєвих функцій. Підвищує опірність до інфекцій, тонізує, наповнює енергією.
- Позбавляє від дратівливості й безсоння.
- Нормалізує обмін речовин і гормональний фон.
- Незамінна для прибічників вегетаріанства, в період поста, дієт для схуднення.
- Завдяки оптимальному співвідношенню жирних кислот, що велика рідкість, знижує рівень «поганого» холестерину. Очищає судини, не дає утворюватися холестериновим бляшкам.
- Зміцнює сердечний м'яз і стінки судин. Покращує стан при атеросклерозі, анемії, ішемічній хворобі серця, гіпертонії, тромбофлебіті, варикозному розширенні вен. Використовується для профілактики інфаркту, інсульту.
- Рекомендується при нирковій недостатності, захворюваннях сечового і жовчного міхура, у т.ч. холециститі.
- Покращує стан хворих атеросклерозом.
- Використовується при інфекціях верхніх дихальних шляхів, бронхітах, пневмонії. Як допоміжний засіб ефективна при астмі, туберкульозі.
- Покращує травлення. Знімає болі і запалення при коліті, ентериті, холециститі. Людям, що страждають від закрепів, варто також придивитися до цього засобу, воно має м'яку послаблюючу дію.
- Знижує ризик появи пухлин, зменшує побічні ефекти хіміотерапії.
- Корисна хворим на псоріаз, екзему, вовчак, дерматити різних видів. Лікує нариви, зовнішні рани, запалення. Покращує стан шкіри при акне.
- Насичена альфа-лінолієвою кислотою олія сприяє кращому засвоєнню кальцію, зміцнює кістки. Це особливо важливо при остеопорозі, остеохондрозі, загоєнні переломів, патологічних змінах у кістках та суглобах. Використовується в комплексній терапії артритів, артрозу.
- Жінкам полегшує стан під час передменструального синдрому, критичних днів і менопаузи. Корисна для чоловічої сечостатевої системи, дозволяє уникнути аденоми, покращує потенцію.
- Омолоджує шкіру, підвищує еластичність, зволожує. На основі насіння конопель створюють цілі лінії косметичних продуктів, включаючи засоби для дитячої і чутливої шкіри. Зміцнює нігті, волосся.
Застосування
Вживають олію згідно з інструкцією, зазвичай по чайній ложці 2-3 рази в день за 20-30 хвилин до їжі, або в складі негарячих страв.
- При ранах, наривах та інших ураженнях шкіри прикладають змочену в олії марлеву серветку. Компреси знімуть запалення, знеболять і загоять. Ще олія підходить для усіх видів лікувального масажу, особливо при остеохондрозі, артриті, ревматизмі.
- У домашньому догляді за обличчям і тілом наноситься на очищену шкіру. Добре вбирається, не залишаючи жирний блиск. Декілька крапель збагатять будь-який крем та маску.
- Смак у олії приємний, з легким присмаком горіхів і насіння. У кулінарії використовується для соусів, заправки салатів, можна додавати до супів, каш, інших страв, але не нагрівати. При термічній обробці втрачає корисні властивості, на ній краще не готувати. Відкриту пляшку зберігати в холодильнику.
Нагадаємо, олія з насіння конопель повністю засвоюється в сирому вигляді - натуральний концентрат користі. Протипоказанням є лише індивідуальна непереносимість. За наявності захворювань у стадії загострення перед прийомом краще проконсультуватись із лікарем.