Квітки нагідок: чим корисна календула?
Лікувальні властивості нагідок були відомі вже кілька тисячоліть тому. Але і сьогодні ця знайома всім рослина продовжує широко використовуватися в народній медицині.
Назва її походить від слова «календар», адже квіти завжди розкриваються в однаковий час. Ця рослина не тільки красива, але й є ефективним засобом для зміцнення організму і зцілення від багатьох поширених захворювань.
В Україні нагідки використовуються для приготування відварів і настоїв, спиртових настоянок, мазей, компресів, масляних екстрактів і інших лікувальних форм. Це натуральний та екологічно безпечний природний засіб. За своєю терапевтичною цінністю він ні в чому не поступається багатьом більш дороговартісним фітопрепаратам. У деяких країнах Європи рослину називають «шафраном бідняків», підкреслюючи його цінову доступність для будь-якої людини.
Календула та її лікувальні властивості
Склад рослини відрізняється збалансованістю та великою кількістю корисних елементів, що зумовлює високу ефективність нагідок. У них містяться:
- каротиноїди
- флавоноїди
- ефірні олії
- дубильні речовини
- органічні кислоти
- мікроелементи
- ферменти
- смоли
- вітаміни
- алкалоїди
Препарати з нагідок мають бактерицидний і противірусний ефект, а також - спазмолітичний, гіпотензивний та регенеруруючий. Нагідки здійснюють жовчогінну та спазмолітичну дію, вони здатні знизити почуття тривожності і нормалізувати роботу серця. Вагомою перевагою є мінімальний список протипоказань та низька здатність провокувати алергічні реакції.
При цьому слід враховувати: вражаючий перелік корисних речовин в складі збережеться тільки при правильній заготівлі сировини та вирощуванні рослини за всіма правилами. При порушенні технології виготовлення цілюща здатність нагідок катастрофічно знижується, що призводить до розчарування в ефективності препарату. Але ж «винні» не ліки!
Що лікують нагідки?
У всьому світі та Україні нагідки дуже поширені, що відкриває широкі можливості для постійних фітотерапевтичних експериментів і відкриттів. Завдяки цьому неможливо перерахувати всі показання до застосування цього дивного засобу. До списку найбільш популярних варіантів застосування нагідок входять наступні:
- Ерозійні патології слизової (гастрити, виразкова хвороба, стоматити, гінгівіти тощо).
- Запальні захворювання жовчовивідних шляхів і печінки, застійні явища в жовчному міхурі.
- Респіраторні захворювання (бактеріальної та вірусної природи) - ангіни, ларингіти, трахеїти, бронхіти.
- Проктологічних хвороби - геморої, парапроктити і проктити, анальні тріщини та виразки.
- Порізи, удари, тріщини шкіри, рани та потертості, опрілості, обмороження, гнійничкові та алергічні висипання.
- Венозні патології - тромбофлебіти, порушення еластичності стінок судин.
- Гінекологічні хвороби - ерозії, порушення менструального циклу і хворобливі місячні, інфекційні та грибкові патології.
- Косметичні дефекти - змарніла та «втомлена» шкіра, сонячний дерматит, чутлива і жирна шкіра. Випадання або тьмяність волосся.
- Набряки різного походження, застій рідини в тканинах, одутлість обличчя, «мішки» під очима.
- Офтальмологічні хвороби - блефарити, коньюктівіти.
- Хвороби сечовивідних шляхів - цистити та пієлонефрити.
- Безсоння, дратівливість, низька адаптивність до стресів, посилене серцебиття, запаморочення.
Квітки нагідок застосовуються і в якості ефективного профілактичного засобу. Відвари і настоянки рекомендуються для попередження появи вугрів і комедонів, ними протирають шкіру. Для профілактики атеросклерозу та стенокардії можна приймати олію календули або чаї. При активних фізичних і емоційних навантаженнях, при проживанні в регіонах з несприятливою екологією ця рослина також надасть свій ефект і захистить від поширених захворювань.
Відомі народні рецепти
- Для лікування запалення жовчовивідних шляхів потрібно взяти в рівних пропорціях звіробій, квітки ромашки та календули, безсмертник. До отриманої суміші додати спориш, цикорій і кору крушини (їх беруть удвічі менше, ніж попередніх рослин). Залити на ніч 1 столовою ложку отриманої суміші звичайною водою. Вранці збір прокип'ятити протягом 5 хвилин, остудити і процідити через марлю. Приймати по половині склянки тричі на добу за півгодини перед їжею або через 2 години після вживання їжі.
- Позбутися від больових відчуттів в період «критичних днів» допоможе трав'яний чай з додаванням квіток нагідок і просвирника. Суміш виготовляється в пропорції 6: 4. Для приготування настою столова ложка подрібнених і ретельно перемішаних рослин поміщається в термос або банку зі щільною кришкою та заливається окропом. Настій залишають в термосі на 1-2 години. Банку необхідно попередньо утеплити зовні ковдрою. Рекомендується приймати тричі на день по 1 склянці.
- Повернути шкірі здоров'я та позбутися від гнійних висипань можна за допомогою спеціального лосьйону. Для його приготування беруть 4 частини пелюсток нагідок і по 1 частини квіток ромашки, звіробою і петрушки. Суміш заливають спиртом або горілкою, настоюють не менше тижня. Протирають жирну і схильну до висипань шкіру 1 раз в день.
УВАГА! |
---|
1. Нагідки протипоказані вагітним і годуючим груддю жінкам. |
2. Відмовитися від прийому препаратів рекомендується пацієнтам з індивідуальною непереносимістю складових компонентів рослини. |
3. З обережністю слід поєднувати одночасний прийом нагідок і промислових седативних засобів. |
4. Забороняється перевищувати встановлені дози та приймати препарат безперервно. |
У колекції найпопулярніших лікарських засобів у наших предків завжди були препарати з «жарини», «сонцевороту», «балабана» - все це назви однієї квітки. Сировина збиралася в певний час доби, висушувалася або заливалася спиртом. Популярністю користувалися також різні мазі та олії з додаванням нагідок.
Сьогодні не обов'язково самостійно вирощувати лікарські рослини та займатися їх заготівлею. Вітчизняні виробники пропонують недорогі і різноманітні препарати на основі нагідок (настоянки, мазі, олії), а також - її квітки в сушеному вигляді.