Чиста Омега-3 чи з вітамінами, яку вибрати?
Дуже часто люди плутають Омегу-3 і риб’ячий жир. Багато хто помилково вважає, що це слова-синоніми. Насправді все не так.
Це різні харчові добавки, які мають різний вплив на організм. Риб’ячий жир — це суміш Омеги та вітамінів А і Д. А от Омега-3 — це речовина, яка складається із поліненасичених жирних кислот і нічого більше. Можливо ці дві добавки плутають ще й через те, що Омега-3 часто продається під назвою “Риб’ячий жир із тунця”. В м’ясі цієї риби міститься чиста Омега-3 у високій концентрації. Якщо ж хочеться поповнити запаси організму не лише Омегою-3, а й вітамінами A і D3, які не менш корисні, то треба вибирати “Риб’ячий жир із печінки тріски”. Про їхні відмінності, особливості, а також нюанси вибору ми й розповімо у цій статті.
Омега-3 у чистому вигляді: користь та нюанси
Омега-3 це комплекс поліненасичених незамінних жирних кислот, які організм не виробляє самостійно, але має в них велику потребу. ПНЖК це:
- Докозагексаєнова кислота (ДГК). Ця кислота міститься в мембрані клітин мозку, сітківці ока, вона відіграє важливу роль в розвитку когнітивної функції. Більшість вчених сходяться на думці, що це найважливіша із поліненасичених жирних кислот.
- Ейкозапентаєнова кислота (ЕПК). Ця кислота важлива для серцево-судинної системи. Вона зменшує ризик серцевих захворювань та сприяє зменшенню шкідливого холестерину.
- Альфа-ліноленова кислота (АЛК). Цю кислоту можна отримати не лише вживаючи Омегу-3, а й багато інших продуктів, зокрема насіння, рослинні олії, боби тощо. Вона теж впливає на роботу серця.
Добова норма поліненасичених жирних кислот для дорослої людини приблизно 1500-2000 мг. Щоб отримувати стільки Омеги потрібно збалансовано харчуватися додаючи до щоденного раціону жирні сорти риби та рослинні олії. На жаль, не кожен може щодня харчуватися лососем чи тунцем, тому виникає потребу у додаткових добавках. Найбільша концентрація Омега-3 міститься саме в тунці, тому жир із цієї риби настільки популярний.
Серед особливостей чистої Омеги:
- Відсутність додаткових компонентів чи вітамінів, які могли б мати протипоказання для деякої категорії людей.
- Можна вживати на постійній основі не роблячи перерву у зв’язку з сезонністю. Адже якщо мова про риб’ячий жир з вітамінами, то це більш осінньо-зимова добавка.
- Не має побічних ефектів. Якщо дотримуватись рекомендації щодо дозування, то все буде чудово. Надлишок ПНЖК в організмі не утворюється, на відміну від деяких вітамінів, які мають накопичувальний ефект. Також чисту Омегу можна поєднувати з іншими вітамінними комплексами.
- Повна відсутність запаху. Якщо розкусити капсулу звичайного риб’ячого жиру можна відчути певний аромат, чиста Омега-3 не пахне зовсім.
Сучасні люди дуже полюбляють дану добавку, адже вона допомагає впоратися з багатьма проблемами 21-го століття:
- Захищає очі та попереджає проблеми із зором, що актуально саме зараз в еру гаджетів.
- Допомагає побороти апатію, депресивні стани та знизити рівень стресу в організмі.
- Покращує роботу мозку, концентрацію та увагу.
- Зміцнює імунітет і підвищує опірність організму до вірусів та інфекцій.
- Гарно впливає на роботу серця, та більшість інших органів і системи.
Обираючи Омега-3 слід звернути увагу на склад. В складі не має бути нічого зайвого, а капсули виключно з натурального желатину і нічого більше.
Омега-3 з вітамінами A і D: що треба знати?
Омега-3 в поєднанні з вітамінами A і D3 міститься у риб’ячому жирі з печінки тріски. Це найкраще джерело даних компонентів. Про користь Омеги ми вже знаємо. Що стосується вітамінів, то обидві групи необхідні для міцного імунітету, здоров’я шкіри та волосся, для міцних кісток і суглобів, та загалом для гарного самопочуття.
Риб’ячий жир може бути рекомендований в наступних випадках:
- Авітаміноз. В основному це стосується сезонної (зима-весна) нестачі вітаміну D3.
- Для профілактики хвороб серця та судин.
- Для профілактики та при комплексному лікуванні хвороб очей.
- В складі комплексної терапії при дерматологічних проблемах.
- Для профілактики тромбозу, атеросклерозу.
- Для попередження виснаження кісток та зубів, позитивно впливає на стан суглобових хрящів.
- Для полегшення симптомів депресії чи апатії, особливо коли світловий день стає коротким і нам категорично бракує сонця (тобто вітаміну D3).
Омега-3 з вітамінами має ширший вплив на організм ніж чиста Омега, адже окрім ПНЖК він збагачується й іншими компонентами, які часто в дефіциті (особливо вітамін D). Однак слід пам’ятати, що вітаміни накопичуються в організмі, а їх надлишок може спровокувати інтоксикацію. Саме тому, приймати добавку слід не довше двох місяців, і максимум двічі на рік.
Основні відмінності між чистою Омегою-3 та риб’ячим жиром
Підсумуємо вищесказане невеликою порівняльною таблицею, де опишемо ключові відмінності між цими двома продуктами, і тим самим допоможемо розібратися, яка ж добавка більше підходить саме вам.
Порівняльні характеристики |
Омега-3 |
Риб'ячий жир |
---|---|---|
Склад |
ПНЖК, часто DHA, EPA |
Омега-3, вітаміни A і D (інколи ще вітамін Е) |
Походження |
Риба, а ще насіння, деякі рослинні олії |
Виключно жирні сорти риби |
Протипоказання |
Майже немає |
Можливі, через вітамін D у складі |
Вартість |
Коштує дорожче від риб'ячого жиру |
Коштує дешевше ніж Омега-3 у чистому вигляді |
Обмеження |
Можна приймати цілорічно дотримуючись рекомендованого дозування |
Потрібно приймати з перервами. Оптимальний курс — два місяці, двічі на рік. |
Застереження та рекомендації щодо вибору
І чиста Омега і та, що поєднується з вітамінами, має ряд обмежень:
- Вагітність.
- Туберкульоз (відкрита форма).
- Схильність до кровотеч.
- Важкі захворювання печінки.
- Хронічні патології.
- Індивідуальна непереносимість одного із компонентів (вітамінів або жирних кислот).
Крім цього, ретельно вивчайте склад та походження риб’ячого жиру. Найкращий продукт той, що родом з Ісландії чи Норвегії, та немає в складі жодної сінтетичної добавки.

Користь "омег" для людського організму була відкрита в середині 20 століття, але навіть сьогодні далеко не всі з нас знають про неї.