Чи правда, що риб'ячий жир з печінки тріски найкорисніший?
Риб'ячий жир - це простий, надійний та дуже корисний продукт. Досліджень багато і результати переконливі. Але серед подібних морепродуктів є один незаперечний лідер, це риб'ячий жир із печінки тріски. Найкорисніший і найбагатший за складом. У своєму природному вигляді він містить Омега-3 кислоти, вітаміни А і D3. Останній практично не зустрічається в продуктах, тому трісковий жир є одним із небагатьох його джерел. Також відзначимо, що деякі виробники можуть додавати вітамін Е, який тільки збільшує оздоровлюючі ефекти. Це дуже активні та життєво необхідні для організму речовини, їх брак майже завжди відбивається на загальному самопочутті та зовнішньому вигляді.
Найбільш відомі позитивні ефекти
- нормалізує рівень холестерину;
- покращує стан шкіри, нігтів та волосся;
- уповільнює процеси старіння;
- покращує самопочуття;
- заповнює запаси життєвої енергії;
- зміцнює кістки і робить суглоби рухливішими;
- підвищує опірність організму перед інфекціями;
- стимулює мозкову діяльність.
Найцікавіше та найважливіше у складі
Жир із печінки тріски містить:
- Два види Омега-3 – Ейкозапентаєнова кислота (ЕПК) та Докозагексаєнова кислота (ДГК).
- Жиророзчинні вітаміни А, Д, Е.
Детальніше про компоненти та їх користь дивіться у таблиці.
Компонент риб’ячого жиру |
Роль в організмі |
---|---|
ЕПК |
Поліпшення роботи нервової системи, сприятливий вплив на склад крові, зниження кількості «шкідливого» холестерину, зміцнення імунної системи, антиоксидантні властивості. |
ДГК |
Стимуляція мозкової активності, покращення здатності запам'ятовувати інформацію, попередження нервових імпульсів, нормалізація процесів метаболізму. |
Вітамін А |
Властивості антиоксиданту, регенерація клітин та тканин, покращення зовнішності, підвищення гостроти зору, захист від вірусних інфекцій. |
Вітамін Д |
Регуляція кальцієво-фосфорного обміну, зміцнення кісткової тканини та зубної емалі, формування міцного імунітету, покращення роботи серця та судинної системи. |
Вітамін Е |
Захист від негативного впливу вільних радикалів, профілактика утворення тромбів. |
Переоцінити користь Омега-3 для дорослого та дитячого організму неможливо. Але ці кислоти не синтезуються самі, тому повинні регулярно надходити в організм людини разом з їжею. Багатим джерелом поліненасичених кислот виступає риб'ячий жир із печінки тріски. Він може включатися до раціону дорослих або дітей. Продукт застосовується у різному віці. У ньому відсутні ароматизатори, консерванти та сторонні домішки, які можуть спровокувати алергічні реакції.
Актуальність прийому та рекомендації
Прості ознаки, які підкажуть, що настав час згадати про риб'ячий жир з печінки тріски:
- зниження гостроти зору, особливо у сутінках чи відчуття втоми очей;
- втрата пружності шкіри, погіршення стану волосся та нігтів;
- часті захворювання (ГРЗ, ГРВ);
- розсіяність та зменшення концентрації уваги;
- апатія та депресивні стани.
Коли ви відчуваєте одну або кілька з цих ознак, це привід задуматися про дефіцит Омега 3 і найпотужніших антиоксидантів. Поновити відсутні речовини допомагає риб'ячий жир з печінки тріски. Капсульована форма може використовуватися дорослими та дітьми з 4-х років. Профілактику рекомендується проводити двічі на рік.
Ще одна важлива функція, яку успішно виконує риб'ячий жир із печінки тріски – збільшення фізичної витривалості. Внаслідок регулярного прийому біодобавки організм починає краще переносити щоденні навантаження. За рахунок зміцнення імунної системи застудні захворювання виникають набагато рідше. Організм краще справляється зі стресом і менше піддається різним інфекціям.
Реальна користь для шкіри, нігтів та волосся
Поліненасичені кислоти з жиру тріски надають позитивний вплив на шкіру людини. Вони забезпечують достатнє зволоження дерми, надаючи їй пружність та еластичність. При вживанні риб'ячого жиру помітно скорочується кількість вугрів. Це підтверджують численні дослідження, які проводили дерматологи різних країн світу.
Ще один позитивний ефект, який настає після прийому жиру з печінки тріски – протиалергічний. Вітаміни А та D3 заважають розвиватися алергічним реакціям, завдяки чому шкіра стає набагато чистішою. Риб'ячий жир часто призначають у складі комплексної терапії псоріазу, екземи та дерматиту.
Кислоти й вітаміни в риб'ячому жирі допомагають волоссю виглядати розкішніше і здоровіше. Позитивний ефект можна помітити дуже скоро. Він полягає в наступному:
- Волосся росте набагато швидше.
- Волосяні цибулини випадають набагато рідше.
- Локони стають шовковистими та блискучими.
- Запальні процеси знижуються.
Аналогічний вплив риб'ячий жир з печінки тріски робить на стан нігтів. Тому його часто призначають у тих випадках, коли нігтьові пластини слабкі, розшаровуються та ламаються. Після прийому риб'ячого жиру стан нігтів помітно покращується. Вони виглядають міцнішими та здоровішими.
Риб'ячий жир із печінки тріски приносить величезну користь людському організму, тому його важливість для здоров'я переоцінити важко. Водночас він може вступати у взаємодію з деякими лікарськими засобами. У зв'язку з цим, перш ніж розпочати прийом жиру, бажано проконсультуватися з лікарем. Він повинен переконатися, що наявні хронічні, чи інші захворювання не є протипоказанням для вживання цієї біологічно активної добавки.
Омега-3, риб'ячий жир та вітамін D. Багато хто помилково вважає, що це слова-синоніми. Насправді це зовсім не так, хоча в деяких випадках грань буває тонка.
Що насправді може містити риб'ячий жир і в якій кількості? Омега-3 чи вітаміни А, Д та Е?