Чим цікавий кріп крім запашної користі
Така рослина як кріп жителями України використовується давно, причому не тільки в кулінарії, але й в медицині і косметології в якості відварів, екстрактів, різних віддушок. Хоча, наприклад, в Древньому Римі в ньому бачили лише елемент букета, який дарували прекрасній дамі або яким прикрашали голову переможця.
Батьківщина кропу - Середземномор'я. Згадку про нього знаходимо в єгипетських папірусах. У Стародавньому Єгипті його вважали засобом від головного болю. В Україні в культурі кріп з'явився в десятому столітті як пряний овоч. Багатовіковий досвід використання кропу як лікарської рослини закарбований у травниках. Його плоди застосовували як легкий снодійний засіб у разі безсоння, для стимуляції лактації у годувальниць, у разі судом, а листя і плоди - у разі запалення сечового міхура і захворювань печінки, при наявності сечо-кам'яної хвороби, стенокардії, як відхаркувальний, сечогінний та вітрогінний засіб. Зараз кріп широко культивується в нашій країні як овочева пряно-ароматична та лікарська рослина.
На щастя на сьогоднішній день склад цієї пряної трави вивчений більш детально, що дозволило розширити сферу її застосування. Чим же саме корисний кріп для організму, і чи всі можуть його вживати?
Цікаві факти про кріп
- Він може мати інші назви - копчор, копер або кроп.
- Лікувальна цінність даної рослини визнана офіційною медициною.
- Енергетична цінність сушеного кропу більша, ніж свіжого.
- Фітонциди, що входять до його складу, захищають інші овочі від
псування. - Використовується в миловарінні.
- Запах рослини схожий на аніс, відлякує комах.
- Особливий аромат кропу надає ефірна олія, що міститься в стеблі.
- В стародавні часи кроповим відваром лікували гикавку.
- Раніше входив до складу засобів, що відлякують міль.
- Раніше був одним з компонентів плавленого сирку.
Активні речовини у складі
Стебла, листя і корінь кропу містять велику кількість активних сполук природного походження, серед яких:
- вітаміни С, В1, В2, РР, В9 (фолієва кислота);
- ніацин, флавоноїди, пектин, полісахариди;
- мікроелементи - залізо, калій, кальцій, фосфор та ін.;
- аскорбінова і нікотинова кислоти, фітонциди;
- жирні олії, ефірні;
- білок, вуглеводи.
Чим саме корисний для організму
- Регулярне вживання кропу зробить шкіру більш еластичною, позитивно впливає на нервову систему, зміцнює імунітет і покращує зір.
- Варто врахувати, що ця рослина має легкий сечогінний ефект, застосовується при лікуванні нирок і жовчнокам'яної хвороби.
- Ще з давніх часів і понині для усунення колік у малюків використовують спеціальну кропову воду, яка настоюється на насінні кропу. Так і дорослим вона допомагає усунути важкість у шлунку після переїдання, нормалізувати перистальтику кишківника.
- Кріп обов'язко повинен входити в раціон діабетиків, оскільки допоможе підтримувати потрібний рівень інсуліну в крові.
- Відмінний засіб при безсонні – ефірні масла, що входять до складу рослини, чинять легкий седативний ефект.
- У складі кропу також міститься кальцій, який допоможе зміцнити кісткову тканину і захистить організм від втрати кісткової маси. Це стане відмінною профілактикою виникнення такого захворювання, як остеопороз. Знижує біль при артриті та подагрі, надає загальний протизапальний ефект.
- Особливо варто відзначити вплив кропу на стан органів та систем шлунково-кишкового тракту. Нормалізується травлення, зникають неприємні симптоми дисбактеріозу і розладу шлунку, зникає підвищене газоутворення.
- Вживання кропу жінками позитивно позначиться на стані гормональної системи, нормалізує менструальний цикл.
- Ефірна олія кропу також допоможе очистити дихальні шляхи після алергії або сильного кашлю.
- Кропове насіння може застосовуватися як природній освіжувач для порожнини рота – достатньо лише пожувати жменьку насіння декілька хвилин. Багато хто, до речі, відзначає той факт, що такий спосіб допоможе замаскувати запах алкоголю.
- У кропі немає холестерину і низький показник калорійності, що робить його відмінним варіантом для дієтичного харчування.
- Всі частини рослини містять ефірні олії, які надають специфічний приємний аромат. Завдяки наявності ефірних олій, різноманітному набору вітамінів і мінеральних речовин вживання кропу підсилює кислотоутворювальну функцію організму, моторику шлунково-кишкового тракту, підвищує апетит, сприяє нормалізації обміну речовин. Тому бажано використовувати зелень кропу в дієтичному харчуванні при ожирінні, захворюваннях печінки, жовчного міхура, нирок, при гіпоацидних гастритах, метеоризмі. Настій з листя і стеблів застосовують при гіпертонічній хворобі 1- і 2-го ступенів і як сечогінний засіб.
Дієтична цінність на 100 грамів продукту
Харчова |
Грамм |
---|---|
Білки |
2.3 |
Жири |
0,5 |
Вуглеводи |
6,2 |
Енергетична |
ккал |
Калорії |
38 |
Протипоказання
Індивідуальна непереносимість компонентів рослини, а також ефірних олій, що входять до складу кропу можуть спровокувати виникнення алергічних реакцій. Також не варто вживати його в необмежених кількостях людям з низьким артеріальним тиском. З обережністю вводять кріп в меню молодих матусь – він хоч і підвищує лактацію, але іноді може бути алергеном, що нашкодить не тільки мамі, але і дитині.
Де використовується
Як вже було зазначено раніше, область застосування кропу не обмежується лише кулінарією. Так, ця ароматна рослина відмінно доповнює смак супів, овочевих і м'ясних страв, салатів. Може використовуватися як окремо, так і в складі різних трав і спецій, в сухому або свіжому вигляді. Може застосовуватися при випічці – кулеб'яки, тарти, слойки виходять дуже ароматними. Також кулінари радять настоювати винний або рисовий оцет на кроповому насінні – так його запах стає не таким різким.
Але кріп також є одним з основних компонентів при виготовленні косметичних засобів, оскільки свіжовичавлений сік відбілює шкіру і усуває пігментні плями, в поєднанні з медом або крем-медом, який має більш легку структуру, відмінно живить шкіру. Крім цього посилює природне вироблення колагену, запобігає ранньому старінню шкіри, освіжаючи її і тонізуючи.
Як правильно приймати
Корисні речовини містяться в кожній частині рослини. В насінні, наприклад, велика кількість ефірних олій, завдяки чому насіння використовуються для приготування лікувальних настоянок. А з листя і стебел роблять відвари.
- Для загального зміцнення організму варто приймати відвар, виготовлений з 1 десертної ложки насіння, залитої 1 склянкою окропу.
- Для отримання тонізуючого напою насіння кропу (1-2 чайні ложки) заливають 1 склянкою окропу, додаючи в нього цедру апельсина, яблучну шкірку, листя малини або смородини.
- З листя кропу готують протизапальний компрес – їх подрібнюють, віджимають сік, яким протирають пошкоджену шкіру. Можна також заморозити сік у формочках для льоду і після протирати їм обличчя.
-
Ефірна олія використовується для отримання кропової води, яку застосовують при метеоризмі і шлункових коліках у дітей.
-
Ефірна олія також полегшує виділення бронхіального слизу.
-
Настій насіння і ефірну олію використовують також внутрішньо як протигемороїдальний, седативний, спазмолітичний засіб, а зовнішньо - як ранозагоювальний і у разі алергічного свербежу шкіри.
-
В косметології рекомендують застосовувати настій листків кропу у вигляді примочок на запалені і почервонілі від утоми очі.
Кріп є ароматною рослиною, яка росте на на кожній садової грядці. Вона збагачена різноманітними корисними сполуками, нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, артеріальний тиск, знижує тривожність і допомагає швидше заснути.
Підходить для дітей і дорослих, має мінімальні протипоказання. Використовується в кулінарії при випічці і маринуванні продуктів, має яскравий смак і аромат.